PORADNA PROTI CHRÁPÁNÍ

Rhonchorrhoe (chrápání) / poruchy dýchání ve spánku / obstructive sleep apnea syndrom 

V naší ORL ambulanci Vám nově nabízíme řešení nepříjemného zdravotního problému - poruchy dýchání ve spánku.

Tento patologický stav není v současné době považován jen za nepříjemný kosmetický problém a indisponující sociální jev, rušící ze spánku nemocného a jeho okolí, ale za skutečně zdravotní problém. Současné poznatky moderní vědy definují rhonchorrhoe a obstructive sleep apnea syndrom, tedy chrápání a neúplnou průchodnost dýchacích cest ve spánku, jako skutečnou nemoc.

Tato choroba v současné době dle světových statistik postihuje ve věkové skupině pracovně aktivních lidí od 30-65 let asi 8-10% žen a 22-25% mužů.

Poruchy spánku můžeme rozdělit například podle American Sleep Disorder Association do tří základních stupňů:

  1. čisté chrápání, je rovnoměrné, explozívní během celé noci a způsobuje nepravidelný, nedostatečný spánek
  2. druhý stupeň se již vyznačuje výraznou poruchou spánku, způsobující denní ospalost, mikrospánek během dne, podrážděnost, snížení pracovní výkonnosti a komfortu života
  3. třetí stupeň je charakterizován dechovými (apnoickými) pauzami, tedy přestávkami v dýchání během spánku, vedoucími k závažnějším zdravotním potížím v důsledku nedostatečné saturace organismu kyslíkem

Řešení potíží je vhodné při každém ze tří možných stupňů poruchy dýchání ve spánku a spočívá v důkladném vyšetření, při kterém využíváme moderní techniku včetně videoendoskopického vyšetření nosohltanu a nosní dutiny + případně vyšetření polysomnografického v domácím prostředí pacienta tak, aby došlo k co nejmenšímu stresu a ovlivnění výsledků. V případě stanovení diagnosy vyžadující chirurgické řešení potíží navrhneme optimální léčebný postup.

Terapeutické možnosti na naší ambulanci jsou řešení potíží pomocí RFITT (radiofrekvenční indukovaná termo terapie)

  • ambulantní zákrok
  • minimální bolestivost
  • minimální riziko krvácení, procento úspěšnosti kolem 85%
  • mírným nedostatkem řešení je nutnost opakování po 5-6 týdnech v některých případech.

RFITT je moderní metoda využívající radiofrekvenční vlny s frekvencí 500KHz. Pomocí sondy zavedené do tkáně se během několika sekund transformuje radiofrekvenční signál na teplotu 80oC a v následujících 5-6 týdnech se postupně vstřebává tepelně narušená tkáň do jizvy. V důsledku zmenšení objemu tkáně dosáhneme žádoucího výsledku. Celý proces je naprogramován tak, aby nedošlo k poškození okolních tkání teplem a k nežádoucímu zánětu.

Tam, kde není RFITT indikována, zajistíme možnost ošetření invazivním laserem nebo klasickou operační metodou - plastikou měkkého patra.

KONTAKTY

Buďte s NÁMI v kontaktu

@

Lékařské centrum Kralupy
Nerudova 1093
278 01 Kralupy nad Vltavou

telefonní spojení
315 722 073
315 722 074

email: info@lekarskecentrum.cz

Objednávky pacientů:
pondělí až pátek od 8:00 - 12:00 hodin
315 722 073
315 722 074